Petr Zeman aka

Petr

Kdo je Petr?

Dítě devadesátek, původně Přeloučák, který již několik let žije v Pardubicích. Už od útlého věku se vrtá v různé technice, začalo to už u prvních stavebnic Lego, PC a prvního webu, po připojení internetu. Když se po střední rozhodoval co dál dělat, obor Aplikovaná Informatika na Masarykově Univerzitě v Brně byl jasná volba. Webové aplikace a systémy zůstaly v jeho záběru a pracuje jako softwarový vývojář. Ve 12 letech zachránil starou akustickou kytaru po dědovi z půdy a začal se učit první akordy, o rok později již s kytarou elektrickou nastoupil do ZUŠ Přelouč. Po několika letech se začal objevovat i za bicí soupravou. Jeho kolekci kytar a bicích nástrojů doplňuje baskytara a ukulele. Prošel několika kapelami přeloučska stylově zařazených mezi rock, metal a pop. Dokonce byl členem tanečního orchestru Buď fit a zábavové kapely Veřejnej Bigbít. V současnosti působí jako kytarista v uskupeních Riziko, Dechitaki a jako bubeník v Jahodách.

Pokud nepočítáme gaučing jako sport, tak rád šlápne do pedálů a vyjede si na kole do přírody. V zimě na hory, v létě na vodu – česká klasika mu také není cizí. Zřídka ho zahlédnete i ve fitku, ale nejraději tráví čas u počítačových nebo konzolových her. Pokud to čas dovolí, tak nepohrdne ani deskovkami nebo DnD s partou.
Petra často potkáte na metalových koncertech a festivalech, ačkoli jeho playlisty většinou obsahují modernější metalové skladby, vždy si najde něco, co ho baví skoro v každém stylu. Nejraději objevuje skladby nebo kapely, které styly nezvykle kombinují. Zároveň se rád pouští do hloubky informací, jak takové skladby vznikají – použitá aparatura, bubny, činely, studiové a další vybavení. Proto hobby koutek v jeho bytě spíše připomíná nahrávací studio, než pracovní stůl softwarového vývojáře.
S Paleťáky se potkal na festiválku v roce 2022, kde zrovna vystupoval s kapelou Dechitaki. Výzvu hudebně si zaimprovizovat přijal a tak to všechno pomalu začalo. Velice ho baví propojení hudby a divadla, zkusil si to už v rámci studia na ZUŠ v rámci spojení dramatického oboru a tanečního orchestru v muzikálu Výtečníci.

Pár otázek

  • Kam nejčastěji spěcháš?
  • Do práce, když se mi ráno nechce z postele. Napadá mě ještě jedno místo, kam jednou za čas spěchá každý z nás...
  • Kdybys mohl být čímkoli, jakou profesi by sis zvolil?
  • Asi bych si zvolil to samé, protože mě baví to co dělám. Nebo bych chtěl být topičem v letním kině, případně tester spacích vaků.
  • Kam bys jel na vysněnou dovolenou?
  • Sním o tom podívat se za velkou louži do USA, ideálně vidět přírodu, mrakodrapy, jezdit americkými auty a podívat se do továren, kde se vyrábí kytary a bicí.
  • Co Te na muzicírování nejvíc baví?
  • Vytváření díla, které se může zalíbit ostatním lidem. Relaxace při domácím hraní. Energie, která panuje při vystoupení. Dobrý pocit, když prostě všechno šlape a vystoupení dopadne dobře. Je toho spousta, jinak bych to nedělal.
  • V jakých kapelách hraješ, nebo jsi působil?
  • Tak jdeme na to a snad na nikoho nezapomenu. Když jsem začal hrát na kytaru, založili jsme si uskupení Blinds.tym, následovaly kapely: Volná linka a Komat. Mezi tím také taneční orchestr Buď fit a zábavová kapela Veřejnej Bigbít. Co se bicích týče, tak musím zmínit formaci Winter Chill hrající americké a britské covery převážně z 90. let. Na bicí jsem také zaskakoval u Fragmentů, také jsem si střihl pár koncertů na postu baskytaristy v Postres. Aktuálně působím jako bubeník Jahod a kytarista Rizika a Dechitaki.