Tomáš Jireček aka

Sir

Kdo je Sir?

Tomáš Jireček miluje improvizaci a zkoumá ji z mnoha úhlů pohledu. Kouká na ni jako herec a lektor u Paleťáků. Také jako trenér aplikované improvizace. Učí tak soft skills a vede teambuildingy ve firmě Improvision, kterou založil s Andreou. Dále improvizaci zkoumá jako dramaterapeut. I jako slam poeta. V tomhle žánru si vyrobil s Jakubem Klejchem a Pavlem Horníčkem pořad Kontrabásnení. A v neposlední řadě se zabývá improvizací jako vypravěč. Ve spolupráci s Martinem Hakem vzešla představení bludištěM a Černá hodinka, také prázdninová dílna Storyseč.

Mimo to vede kurzy pro Post Bellum, vydal s Lenkou Patočkovou básnickou sbírku Hrdinové nebo srabi? Za to dvě sbírky básnické a sbírku povídek ještě na vydání čekají. Dočkají se někdy? Nevíme. Píše blog. Kdysi byl skaut a hrál v kapele Zvrchudrát: www.tomasjirecek.cz

Rozhovory „Do hloubky“

Do hloubky
Do hloubky
Do hloubky se Sirem!
/

Pár otázek

  • Kolik básní jsi napsal?
  • To vím naprosto přesně. Mrtě. Obávám se, že s textama je to jako s fotkama. Ale nemyslím fotky na mobil nebo digitál. Myslím fotky na kinofilm, který si pak pěkně vyvoláš v temný komoře. Člověk si s každou fotkou dá práci, zkoumá expozici, čas a pak cvak! Je to. Ale jen na filmu. Pak ustalovač, výlevka a takový ty věci. Obrázek se otiskne na papír. 1 fotka ze 100 je dobrá. 1 fotka ze 100 umí vyprávět příběh, umí zježit chlupy na předloktí, umí rozesmát nebo se jinak dotknout. S básněma je to stejné. Takže jsem jich napsal mrtě. Pár je jich dobrých.
  • Máš bekovku? A nosíš ji?
  • Mám. Četl jsem v životopise Charlieho Chaplina, že dlouho nevěděl, jak na Tuláka. Na tu jeho legendární postavu. Popisuje, jak se v něho proměnil v moment, kdy si na sebe vzal ty velký boty a klobouk. Vůbec jsem nechápal, o čem píše. Ale pak se to stalo. Jeli jsme s Paleťákama na vodu a já si zapomněl doma čepici. Ta je na vodě nutná, pokud si nechcete přivodit úpal. I koupil jsem si oranžovou bekovku s nápisem BOY. Jakmile jsem si ji nasadil, stal se ze mě MC BOY. Drzej floutek, kterej odpovídá jen v rýmech a pokouší se rapovat.
  • Jaký máš rituál před tím, než jdeš na pódium?
  • Důležitej. Potřebuju si ještě před tím, než to celý vypukne, zalízt do ulity. Sám k sobě. Potom, co jsem viděl Rudimental, tak mám od nich jednu pecku, kterou si vždycky pustím do sluchátek. Nahlas. Abych nikoho neslyšel. Jak zazní první tony, tak se dějou věci. Jsem jak Pavlův pes. :D V hlavě se mi rozlije kýbl s vděčností, že můžeme hrát. Mentálně se ladím na každýho herce a diváky a vím, že se o všechny můžu opřít. Taky aktivuju sebe. Ducha, duši a tělo. A pak už musím tančit. Radost se dere na povrch.
  • Jaká tři slova bys použil na popsání improvizace?
  • Hra, svoboda, radost. Když mezi ty slova dáš plus a za ně rovná se, tak vyjde láska :)